Komunikacyjne OC – co warto wiedzieć o ubezpieczeniu?

Posiadanie pojazdu mechanicznego w Polsce wiąże się z obowiązkiem wykupienia komunikacyjnego OC. Jest to ubezpieczenie należące do ubezpieczeń majątkowych, a zasady jego funkcjonowania reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Komunikacyjne OC – o tym musisz pamiętać!

Zadaniem, jakie ma do spełnienia komunikacyjne OC, jest ochrona posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody wyrządzone w związku z ruchem pojazdu. Oznacza to, że w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku rekompensata jest wypłacana poszkodowanemu właśnie z omawianej polisy. Jak przypomina agentka Ilona Balowska prowadząca w Rzeszowie biuro PZU, komunikacyjne OC jest przypisane nie do właściciela polisy, a do konkretnego pojazdu. Ciągłość ubezpieczenia nie może zostać przerwana nawet na jeden dzień – za brak ważnej polisy grożą finansowe kary. Ubezpieczenie należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, warto jednak wcześniej odwiedzić agenta PZU. Rzeszów to przykład miasta, w którym funkcjonują stacjonarne biura różnych ubezpieczycieli. Szczegółowe informacje na temat OC można też uzyskać pod numerem telefonu 606227130 lub po wysłaniu wiadomości na adres ilbalowska@agentpzu.pl.

Komunikacyjne OC – od czego zależy cena polisy?

Cena polisy to wypadkowa wielu czynników – wyjaśnia kierowcom agent PZU. Rzeszów jest lokalizacją, gdzie doskonale widoczna jest rozpiętość cen polis OC. Wpływają na nie m.in. marka, model i rok produkcji pojazdu, pojemność silnika, wiek i doświadczenie kierowcy etc. O ile zakres ochrony i sumy gwarantowane są jednakowe dla wszystkich ubezpieczonych, o tyle nie ma odgórnych kryteriów dotyczących jednolitości stawek. Każdy ubezpieczyciel ustala je wedle własnych kryteriów – stąd biorą się rozbieżności.

Komunikacyjne OC – jak wybrać najlepszą polisę?

W przypadku komunikacyjnego OC obowiązuje prosta zasada: im taniej, tym lepiej. Sprawdzonym sposobem na znalezienie najkorzystniejszej cenowo polisy jest porównywanie ofert. W tym celu najlepiej skorzystać ze specjalnego kalkulatora polis online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *