Własny samochód to wygoda i ogromne ułatwienie na co dzień. Z drugiej strony posiadanie auta to odpowiedzialność i szereg obowiązków. W tym kontekście pojawiają się kwestie związane m.in. z ubezpieczeniem.
Czy ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?
W temacie obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych sprawa przedstawia się tak, że na mocy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych kierowcy są zobligowani do posiadania polisy OC. Za jej brak grożą finansowe kary – niedopuszczalny jest nawet jeden dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia. Najbardziej charakterystycznymi cechami OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych są jednakowy dla wszystkich kierowców zakres ochrony oraz niezmienne sumy gwarantowane. Obecnie wynoszą one 5 210 000 euro w przypadku szkody na osobie oraz 1 050 000 euro dla szkody majątkowej. PZU oraz inni ubezpieczyciele mają natomiast prawo szacować ryzyko ubezpieczeniowe wedle własnych kryteriów, z czego wynikają rozbieżności w cenach. OC to nie jedyne ubezpieczenie komunikacyjne – jest jeszcze autocasco, które jest polisą dobrowolną o elastycznym zakresie dopasowanym do indywidualnych potrzeb.
Najlepsze ubezpieczenie samochodu – czyli jakie?
Kupując polisę OC, trzeba kierować się przede wszystkim ceną – celować należy w najtańsze oferty, ponieważ bez względu na wysokość składki warunki ubezpieczenia pozostają niezmienne. W przypadku AC wygląda to zupełnie inaczej, o czym warto porozmawiać z agentem PZU. Rzeszów to przykład miasta, gdzie kierowcy mają do wyboru rozmaite warianty autocasco. Najważniejsze jest znalezienie rozwiązania adekwatnego do indywidualnych potrzeb pod kątem ceny i zawartości. Decydując się na zakup autocasco, trzeba mieć na względzie przede wszystkim zakres ochrony. Polisa jest dostępna w formule mini oraz pełnej. Innymi przesłankami, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę, są: udział własny w szkodzie, metoda likwidacji szkody, amortyzacja części i rodzaj komponentów (oryginalne lub zamienniki), a także stała suma ubezpieczenia.