Zakład kamieniarski, czyli świątynia sztuki nie tylko współczesnej

Zakład kamieniarski, czyli świątynia sztuki nie tylko współczesnej

Człowiek nie od dziś zajmuje się obróbką kamienia. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest to jedna z najstarszych, opanowanych przez ludzkość specjalności. Nie jest tajemnicą, że kamień fascynował człowieka od dawna. Co ciekawe, również i człowiek współczesny ma pewną wrodzoną miłość do tego tworzywa. Może zatem warto traktować zakłady kamieniarskie jako wyjątkowe i ponadczasowe świątynie sztuki?

Piękno, które się nie zmienia

Typowy kamień dekoracyjny posiada niesamowite właściwości. Aż trudno uwierzyć, że piękno, które on przed nami otwiera, liczy sobie nawet kilkadziesiąt milionów lat. Mimo to, jego surowa forma nie jest tak zaskakująca i wyjątkowa, jak ta, którą możemy oglądać w profesjonalnych warsztatach kamieniarskich. Wręcz przeciwnie – wydarte naturze tworzywo trzeba przyciąć, zabezpieczyć, a nawet oszlifować. Tylko wtedy stanie się ono wystarczająco piękne, by można było za jego pomocą udekorować dom, czy też stworzyć przepiękny a zarazem niezwykle funkcjonalny, granitowy blat.

Doświadczenie nabywane od stuleci

Oczywiście droga od surowego, wydobytego z ziemi tworzywa do lśniącego, oszlifowanego kamienia jest bardzo długa. Kamień wymaga sporo cierpliwości, umiejętności, doświadczenia i siły. Niemniej… nie wymaga on energii z zewnątrz. Owszem, nowoczesny zakład kamieniarski będzie wyposażony w wiele ciekawych, a zarazem usprawniających pracę kamieniarza urządzeń elektrycznych, ale przecież tak jest od niedawna. Człowiek przez tysiąclecia obrabiał kamień wyłącznie za pomocą dłuta i młotka. Co więcej, opanował on technikę takiego uderzania w kamień, by jego twarda struktura rozpadała się w sposób niezwykle łatwy.

Smutna sztuka? Nieprawda!

Większość osób sądzi, że zakład kamieniarski to tak naprawdę smutna i ponura forma prowadzenia działalności gospodarczej. Może jest tak ze względu na to, że znaczną część wyrobów kamieniarskich można spotkać na… okolicznych nekropoliach. W rzeczywistości portfolio kamieniarzy jest znacznie bardziej złożone i wyrafinowane. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie kamieniarze tworzą przepiękne przedmioty na potrzeby np. architektury miejskiej bądź sakralnej. Nie jest też tajemnicą, że zakłady kamieniarskie wykonują swoje dzieła na potrzeby zwykłych ludzi! Przecież każdy widział na własne oczy cudowne, granitowe blaty i kamienne płyty dekoracyjne.

Podsumowując, owoce pracy kamieniarza to prawdziwe dzieła sztuki. Ich piękno i wyjątkowość sprawiają, że ludzie od wieków marzą o dekoracjach z kamienia. Tak było w starożytności. Tak jest też i dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *