Poznaj 5 zalet swojskich jaj

Swojskie jaja rodzimej kurki to prawdziwy skarb nie tylko dla smaku, ale i dla zdrowia. Właśnie dlatego powinniśmy docenić i wybierać je częściej. W tym artykule przedstawimy, dlaczego warto wprowadzić swojskie jaja do swojej codziennej diety.

Dlaczego warto jeść swojskie jaja?

W swojskich jajach skład jest zdecydowanie bardziej naturalny, a to za sprawą zdrowej, naturalnej diety kur. Swojskie jaja zawierają większą ilość witamin, takich jak: A, E, D, zawierają więcej kwasów omega-3 i są bogatsze w luteinę, co ma pozytywny wpływ na nasz wzrok. Podążając za popularnym trendem na powrót do natury, warto sięgnąć po swojskie jaja, które pochodzą od kur hodowanych w sposób tradycyjny.

Kury, które mają dostęp do świeżego powietrza, słońca i naturalnej paszy, znoszą jaja o wyższej jakości. Jajka takie są nie tylko lepsze pod względem smaku, ale mają też znacznie bardziej wartościowy wpływ na nasze zdrowie.

Jakie są najważniejsze korzyści zdrowotne swojskich jaj?

Swojskie jaja to przede wszystkim bogactwo protein o wysokiej jakości i dużej ilości aminokwasów. Są też doskonałym źródłem witamin z grupy B, w tym witaminy B12, która jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Ponadto są one bogate w luteinę i zeaksantynę, które pomagają utrzymać zdrowe oczy.

Jajka swojskie można uznać także za bogactwo składników mineralnych. Występują w nich takie minerały jak: żelazo, cynk, fosfor, magnez, mangan, selen czy wapń. Regularne spożywanie swojskich jaj ma więc pozytywny wpływ na kondycję naszego organizmu, wpływając korzystnie na m.in. układ krążenia, kości i skórę.

Jak rozpoznać swojskie jajko?

Swojskie jaja różnią się od tych z marketu przede wszystkim kolorem i konsystencją. Żółtko jajka swojskiego jest ciemniejsze, bardziej intensywne, a białko jest gęste i elastyczne. Ponadto, na skorupce swojskiego jajka często znajdują się niewielkie plamki lub nierówności, co jest wynikiem naturalnych procesów, jakie zachodzą podczas jego powstawania.

Wpływ spożywania swojskich jaj na środowisko

Wybierając swojskie jaja, wspieramy lokalne gospodarstwa i przyczyniamy się do zrównoważonego rozwoju. Z jednej strony, to sposób na ograniczenie emisji CO2 spowodowanej transportem jaj z daleka. Z drugiej – to szansa na wsparcie hodowli, które szanują dobrostan kur. Pamiętajmy jednak, aby wybierać jaja od zaufanych dostawców, którzy dbają o swoje zwierzęta i zapewniają im odpowiednie warunki.

Zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla środowiska, warto sięgnąć po swojskie jaja. To smaczny i zdrowy dodatek do naszej codziennej diety, który wspiera także rozwój lokalnej produkcji i zrównoważone rolnictwo.

Partner artykułu: https://jajazewsi.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *