Osuszanie murów budynku jest niezbędne wówczas, gdy podczas budowy nie zastosowano właściwej izolacji, lub w przypadkach jej nieprawidłowej instalacji. Najlepiej oczywiście skorzystać w takiej sytuacji z możliwie najmniej inwazyjnych metod naprawy tego stanu rzeczy. Dlatego szczególnie w tym zakresie polecana jest elektroosmoza, przy której nie są potrzebne żadne środki chemiczne, ani nie notuje się wpływu na konstrukcję budynku. Wraz z dużym zawilgoceniem ścian i sufitu pojawia się mnóstwo innych problemów. Cały dom ulega stopniowemu niszczeniu, przez co komfort mieszkania spada do zera, pojawiają się również choroby będące wynikiem wdychania wilgotnego powietrza. Niejednokrotnie w poszczególnych pomieszczeniach pojawiają się pleśń i grzyb.
Elektroosmoza – skuteczny sposób na nadmiar wilgoci w domu
Zdecydowanie mniejszym problemem jest wilgoć tymczasowa w domu, gdyż wystarczające najczęściej okazuje się regularne wietrzenie pomieszczeń. Czasami jednak problem jest znacznie większy, gdyż wielomiesięczne zaniedbania mogą doprowadzić do konieczności zastosowania innych metod. W tym zakresie warto rozważyć elektroosmozę, która zaliczana jest to metod bezinwazyjnych, czyli takich, które w żaden sposób nie wpływają negatywnie na mury budynku, zapewniając odpowiednie osuszanie murów – polecaną firmą jest firma Osuszaniebudynku.com Rzeszów.
Skorzystanie z tego rozwiązania najczęściej podyktowane jest niewłaściwą izolacją dachu lub ścian i fundamentów, wówczas powszechnie znane metody okazują się mało pomocne. Bazą do działania elektroosmozy jest pole elektryczne, w którym zmienia się kierunek przemieszczania wody. Zamiast kierowania się w górę po murach, przedostaje się w dół, aż do samej ziemi. Dzięki temu budynek jest uwalniany od nadmiaru wilgoci, a mieszkańcy mogą po kilku miesiącach odetchnąć z ulgą i żyć bez przykrego i szkodliwego zapachu stęchlizny w środku domu. Do przeprowadzenia zabiegu elektroosmozy stosuje się specjalne urządzenie, które wystarczy ustawić w odległości od minimalnie kilku do maksymalnie kilkunastu metrów od zawilgoconej ściany. W to miejsce kierowane są fale elektromagnetyczne o określonym natężeniu i częstotliwości – problem nadmiaru wilgoci zaczyna stopniowo znikać. Należy pamiętać, że ten proces odbywa się systematycznie, lecz powoli – ostateczny efekt może być zauważalny dopiero po półrocznym działaniu urządzenia.
Osuszanie murów bez ingerencji w ich konstrukcję
Elektroosmoza może być właściwie skuteczna w budynkach wykonanych z cegły, cementu, oraz kamienia. Tak naprawdę efekty są widoczne i odczuwalne w każdego rodzaju domu, dodatkowo pozwala na pozbycie się ze ścian i sufitu szkodliwych pleśni i grzybów. Skuteczność elektroosmozy, a właściwie jej szybkość jest uzależniona od grubości ścian i materiałów zastosowanych przy budowie domu. Duże znaczenie ma również fakt, jak długo wilgoć znajduje się w konkretnych pomieszczeniach, jeżeli od dłuższego już czasu – okres działania urządzenia musi być odpowiednio wydłużony. W najgorszym przypadku może to zająć ponad kilkadziesiąt miesięcy, jednak końcowy efekt jest jak najbardziej tego wart.
Artykuł gościnny.